вторник, 23 апреля 2013 г.

Відкритий урок з теми: "Транспорт України"



Тема уроку:
                         
    Географічний турнір з теми  
                                        «Транспорт України».
Мета:
-перевірити рівень засвоєння учнями знань і практичних умінь з даної теми;
                     
  -вміти  визначати проблему;

  -удосконалювати практичні навички роботи з картами й уміння  систематизувати й аналізувати вивчений матеріал;

 -сформувати навички самоконтролю знань;

  -вміння систематизувати досліджуваний матеріал у вигляді таблиць, діаграм,схем;
  -виховувати в учнів критичне мислення, дотримання правил етики спілкування, уміння працювати у групі та об’єктивно оцінювати знання товаришів.

  Інтерактивні методи:  «Кластер», «Синквейн», «Вірно – невірно»,«Робота в малих групах»,»Мікрофон».

 Очікувані результати:
 вміння вести діалог, критичність оцінювання знань, вміння працювати в малих групах, висловлювати власні думки, мати власні судження з запропонованих проблем.
Обладнання:
економічна карта України, комп’ютер, діапроектор, карта      «Транспорт України» , роздавальний матеріал, завдання на картках,атлас .
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, умінь та навичок.
 Використана література:
1. Губарев В.К. Географія світу: Довідник школяра і студента. – Донецьк: ТОВ       ВКФ «БАО», 2006. – 576 с.
2. Иллюстрированная энциклопедия география/ Редактор-составитель А.Дылейко. – Минск: «Белфаксиздатгруп», 2002. – 266 с.
4.http://nsportal.ru/sites/default/files/2012/6/geograficheskiy_turnir_v_9-    _klassah.ppt.
Структура уроку:
                               1.Організаційний момент.
                              2. Актуалізація навчальної діяльності.
                              3.Підсумки уроку.
                              4. Домашнє завдання.
І.Організаційний момент.
Девіз уроку: «ТРАНСПОРТ-ЦЕ НЕ РОЗКІШЬ, А ЗАСІБ
                           ПЕРЕСУВАННЯ».      
Перед початком уроку учитель нагадує, яка тема вивчена на протязі декількох уроків,називає мету,а також девіз уроку.Пропонує провести урок узагальнення знань за темою        «Транспорт України» .У класі створюється три команди по 4-5 учнів:»Пілоти»,»Водії» та «Моряки». Команди заздалегідь формував учитель.

ІІ.Актуалізація навчальної діяльності.
1.Привітання командконкурс привітань-1 б.(2 хв.)
Команда водіїв -девіз:
Рейки, шпали і вагони,
У містах у всіх перони,
Поїзд завжди кудись мчить,
Коліщатами дзвенить.        

Команда моряків -девіз:
І  хвилі  кришталеві,  бурхливі  та  стрімкі
Нітрішки
 не  лякають нас - сміливих    моряків
і
 не  злякає  вітер,  студеная  вода
І
 припливем  у  диво-світ -  де  журби  нема!
Команда пілотів – девіз:
До космічних ми  висот
Прагнемо щодня,
Поважаємо  народ
Тішиться рідня.
2.Конкурс-розминка (2 хв.)                    
    Командам видані конверти з завданням «Назвіть одним словом»:
-«Водіям»-Бориспіль, Харків, Донецьк. Запоріжжя, Жуляни(найбільші
аеропорти).
-«Пілотам»-залізничний, автомобільний, приміський, трубопровідний,
Приміський(наземний транспорт).
-«Морякам»-«Союз», «Братерство», « Дружба»(газо- и нафтопроводи).
   
За кожну правильну відповідь - 1 бал.

3.Доповнити схему «Види траспорту» - технологія КЛАСТЕР – ЦЕ ГРАФІЧНА СХЕМА У ВИГЛЯДІ ГРОНИ, ПРИЙОМ КРИТИЧНОГО МИСЛЕННЯ ДЛЯ УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ (на дошці схема у вигляді плакату).Кожна команда заповнює по 2 види, записує маркером в схему.Отримує за кожну правильну відповідь по 1 балу(3 хв).
 4. Технологія «Мікрофон» (відповідає на запитання вчителя той учень, в руках якого знаходиться «мікрофон»)(3 хв).
  Запитання для актуалізації опорних знань:
Питання для команди «Водії»:
·        Назвіть чотири основні види транспорту… (сухопутний, повітряний, водний, електронний)-1б.
·        Пасажирообіг - … (показник обсягу пасажирських перевезень – добуток кількості пасажирів на відстань перевезення)-1б.
·        На які види поділяють сухопутний транспорт?... (трубопровідний, залізничний, автомобільний, гужовий)-1б.
·        Фунікулер відноситься до якого виду транспорту?(сухопутний, приміський).
Питання для команди «Пілоти»:

·        Які види транспорту відносяться до пасажирського міського?... (автобус, тролейбус, трамвай, таксі, метро, фунікулер, канатна дорога)- 1б.
·        На які види поділяють трубопровідний транспорт?... (нафто,- газо,- продуктопроводи)-1 б.
·        Транспортна магістраль – це … (найважливіші і найбільші транспортні шляхи)-1 б.
·        Який транспорт самий дешевий?(річковий).
Питання для команди «Моряки»:

·        Транспортний вузол – це… (населений пункт, в якому сходяться кілька видів транспорту із обміном вантажем між ними)-1 б.
·        На які види поділяють водний транспорт? … (річковий і морський)-1 б.
·        Які види транспорту відносяться до трубопроводного?... (газо-, нафто-,аміакопроводи)-1 б.
·        Повітряний транспорт використовується для перевезення пасажирів і …(вантажів – пошта, санітарні перевезення , вантаж, який швидко псується).
5.Прийом «Зробіть вибір»(2 хв).
Яким видом транспорту доцільно перевезти наступні вантажі:
·        1)ранні овочі з Херсону – до Києва;
·        2)кам яне вугілля з Донецька – до Запоріжжя;        І - ВОДІЇ
·        3)пшеницю з Одеси – до Венгрії;
·        4)цеглу з Ровно – до Харкова                                         ІІ - ПІЛОТИ
·        5)Яблука з Миколаїва – до Київа;
·        6)сталь із Маріуполя – до Великої Британії.               ІІІ – МОРЯКИ

    6. Конкурс «Вгадай мене»-назвати вид транспорту по фото на діапроекторі.Кожній команді-по 4 фото(4 бали )(3 хв).

7.   Технологія « Реклама»(4 хв).
 В руках у вчителя є три підписані  картки .Учні методом жеребкування витягують їх.Потрібно уявити себе представником рекламного агентства і запропонувати однокласникам відвідати ту країну чи місто, яке витягнули на жеребкуванні.Яким видом транспорту ви порадите скористатися? Чому?  Використовуючи карти атласу, складіть маршрут(ст. 1. та ст. 44 в атласі).                                                                                                       
 Хвилина відпочинку-відео-замальовка(на діапроекторі)(4 хв).
8.Синквейн - мала віршована форма для опису вашого сприйняття матеріалу(3 хв).
Це вірш з 5 строк.Це короткий запис основної проблеми.
Кожній команді потрібно у вигляді вірша пояснити слово:
Водїї – поїзд
Пілоти – літак
Моряки - пароплав
1. Одне слово – іменник -тема синквейна;
2. Два слова – прикметник, які можуть бути з єднані частками або займенником;
3. Три слова – дієслова;
4. Чотири слова – речення, яке показує відношення до першої строки;
5. Одне слово – ассоціація до першої строки – темі синквейна.
За вірну відповідь – 1б.

9.Створення проблемної ситуації(3 хв).
Кожній команді роздається на парту завдання проблемного характеру - але стосовно їх типу транспорту.Питання - Яке значення ….. для розвитку економіки країни та в житті людини?  - фото потяга, автомобіля та пароплава з завданням.
10.Вірно – невірно (читає вчитель кожній команді по 3 питання)(3 хв).
На дошці написані вірні та невірні твердження з теми. Учні ставлять «+» та «-« там, де правильні та неправильні твердження.
 1). Найбільшим морським портом України є –Одеса;- так
 2). Найбільшу швидкість має  морський транспорт – ні
 3). Від пір року залежить річковий транспорт – так
 4).Фунікулер є в Запоріжжі та Києві – ні (Одеса та Київ)
 5).Найбільий вантажообіг має автомобільний транспорт – ні (залізничний)
 6).Від погоди залежить авіаційний та автомобільний види транспорта – так
 7).Метрополітен є в місті Запоріжжя – ні
 8).Катер – таксі працює в місті Ялта – ні
 9).Трамвай, тролейбус, фунікулер-це приміський трансорт – так.

11.Вгадайте за звуком вид транспорту.На діапроекторі показані слайди з різними видами транспорту-кожній команді по 3 слайди – 1б.-одне фото.

12.Вгадай вид незвичного транспорту, який зустрічається тільки в декількох містах України(учні методом жеребкування витягують картку з завданням)(2 хв).
- катер – таксі (Севастополь);
- канатна дорога (Київ, Ялта);
- фунікулер (Київ,Одеса).

13 .Конкурс  картосхем.Визначте за фрагментами картосхем транспортні вузли України(2 хв).
Транспортний вузол - місце сходження (розбіжності) декількох транспортних шляхів (дорогий), де здійснюється перевалювання вантажів або пересадка пасажирів, а також сортування транспортних засобів. вузли розрізняються по величині оброблюваного ними (або проходячого через них) транспортного потоку (числу транспортних засобів, вантажів, пасажирів), функціям, числу вхідних доріг (шляхів), модальності (числу видів транспорту: одно модальні – одно видові; бімодальні – двох видові; мультимодальні – багатовидові; інтермодальні – міжвидові).
Капітанам роздається конверт з картками , дається 2 хв., учні повинні за допомогою карти України та атласу – ст.44впізнати місто і показати його на карті.(Одеса, Київ та Керч).

14.Соціографічний практикум(2 хв).
Прочитайте текст газети, знайдіть міста на географічній карті України. Про який вид транспорту йдеться в статті?Вчитель роздає капітанам картки із текстами із газет.

15.Конкурс – опис маршрута( на діапроекторі)(2 хв).
Опишіть один маршрут від свого будинку до ж/д вокзалу , «Макдональдса», о.Хортиця, Бородинського мікрорайону, але з трьома варіантами вибору транспортних засобів:
-         найцікавіший;
-         найшвидший;
-         найдешевший.
Чия команда запропонує найвірніший варіант – отримає бал.

16.Презентація слайдів на діапроекторі, підготовлена учнями заздалегідь на тему «Транспорт України»(2 хв).

17. Відгадай кросворд.Учитель дає кожній команді завдання с кросвордом, ключовим словом є «паса жирообіг»(2 хв).

ІІІ.Підсумки уроку.
   Розповідь вчителя. 
   Сьогодні на уроці ми охарактеризували основні види транспорту України. Транспортна мережа нашої держави досить густа, чому сприяє її рівнинний рельєф, мала сейсмічність, помірно – континентальний клімат, висококваліфіковані кадри. Велике значення в розвитку транспорту має транзитне положення, що в майбутньому може зміцнити                                                           
економіку країни. В Україні добре розвинені всі види транспорту, але переважна частка в перевезенні вантажів і пасажирів припадає на залізничний і автомобільний. Морський транспорт забезпечує зв’язки України з країнами світу.
   А зараз давайте виставимо оцінки за урок, а також разом визначимо найактивніші на сьогодні команди.
Вчитель підраховує сумарну кількість балів кожної команди, називає переможця.

ІV.Домашнє завдання.Написати твір-роздум «Громадський транспорт в моєму житті».

Шляхи формування та впровадження критичного мислення на уроках географії
altШкола може дати дитині знання. Але сьогодні потрібні не стільки знання, скільки вміння оперувати ними, застосовувати їх у нестандартних ситуаціях, створювати на ґрунті наявних знань щось нове.
altСучасний зміст шкільної географічної освіти має включати не тільки знання, а й способи практичної діяльності, творчий досвід, ціннісні орієнтації особистості. Сьогодні в умовах інформаційного суспільства цінність знань як таких змінюється. З одного боку, вони стають більш доступними, з іншого, – здобування нових знань, умінь стає обов’язковим для людини впродовж усього життя. Тому зберігаючи досягнення шкільної географії, необхідно переорієнтовувати навчальний процес на формування в учнів можливостей самостійно оволодівати знаннями, користуючись різними джерелами інформації, застосовувати набуті знання в практичному житті, виробляти вміння критично мислити. Навчити учнів критично мислити не можна протягом одного уроку. Для цього необхідне систематичне застосування прийомів і методів, які б навчали учнів мислити критично та вдосконалювали і розвивали ці вміння, а також створення сприятливого психологічного клімату на уроках. Коли ми маємо позитивний настрій, потяг до навчання зростає, якщо негативний, то навчання не має успіхів, бо успіх навчання – це розподілена між учителем і учнем відповідальність.

понедельник, 22 апреля 2013 г.

Найважливіші екологічні проблеми Запорізької області


Найважливіші екологічні проблеми Запорізької області.


Запорізька область є важливим народногосподарським комплексом України. Високий ступінь техногенного навантаження негативно впливає на стан навколишнього природного середовища. Сучасна екологічна ситуація в Запорізькій області характеризується як складна.

Рівні забруднення атмосферного повітря в містах області продовжують залишатися високими. Забруднення та здійснення негативного впливу на стан земель значно перевищує санітарні норми.

Територія області характеризується складними інженерно-геологічними умовами. Внаслідок природних і технологічних діянь відбувається активізація екзогенних процесів: зсувів, осідань грунту, берегової абразії та ін. Це призводить до інтенсифікації пошкоджень еколого-небезпечних техногенних та природних об'єктів, до зростання кількості аварій та їх поширення до рівня катастроф.

Невирішеними до наступного часу у сфері охорони атмосферного повітря в області продовжують залишатися наступні проблеми:

  • заміна застарілих на сучасні екологічно чисті технології та впровадження більш ефективних очисних установок по очистці технологічних газів (зношеність фондів по очистці атмосферного повітря основних забруднювачів м. Запоріжжя у середньому склала приблизно 50%);

  • своєчасне виконання заходів по скороченню викидів згідно нормативів гранично допустимих викидів та екологічних регіональних програм;

  • відсутність ефективних методів подавлення окислів азоту та знешкодження окислів сірки, які у значній кількості викидають Запорізька теплова електростанція, ВАТ МК “Запоріжсталь” та багато чисельні котельні, що спалюють тверде, газоподібне та рідке палива;

  • відсутність ефективних методів очистки викидів від аераційних ліхтарів у металургійній галузі.

  • райони проживання населення м. Запоріжжя розташовані з навітряної сторони основного промислового майданчика, на якому знаходяться промислові підприємства - основні забруднювачі повітря міста;

  • не вирішується питання боротьби з амброзією;

  • не виконуються заходи по пилеподавленню в містах, особливо в літній період.

Крім того, значний вплив на атмосферне повітря спричиняють високі обсяги щорічного утворення та накопичення відходів виробництва і споживання. І хоча певна частина відходів у процесі виробництва переробляється і використовується в якості вторинних ресурсів, переважна їх кількість нагромаджується на полігонах і накопичувачах шламу. Горіння звалищ, пилоутворення над поверхнею шламосховищ, підпал сухої рослинності та побутових відходів як по балках, так і у межах населених пунктів негативно впливають на стан атмосферного повітря на території всієї області.

Викиди забруднюючих речовин від автотранспорту в 2005 році зменшились у порівнянні з попереднім роком. Проте залишається проблема недостатності кількості лабораторій контролю якості палива.


^ Основні екологічні проблеми щодо охорони і використання земельних ресурсів регіонального рівня не вирішуються із-за недостатнього фінансування природоохоронних програм області.

В результаті техногенних і природних факторів продовжується деградація ґрунтового покрову, яка крім ерозії ґрунтів, виражається в збідненні його гумусом та поживними речовинами, засолюванні і підтопленні зрошувальними водами.

За відсутності необхідного фінансування, прогноз щодо поліпшення стану охорони і раціонального використання земельних ресурсів на регіональному рівні очікується негативний.

Поліпшення стану охорони і раціонального використання надр і вирішення техногенно-екологічних проблем, пов’язаних з порушенням земель, формуванням великих обсягів відходів (відвалів гірських порід), порушенням гідрогеологічних умов, що приводить до погіршення водопостачання підземними водами, втратою корисних копалин, та ін., можна очікувати при умові впровадження заходів на родовищах корисних копалин, передбачених обласною програмою екологічної реабілітації гірничодобувних районів Запорізької області.

^ Екзогенні геологічні процеси.

Найбільші негативні наслідки небезпечної екологічної ситуації склалися в межах Запорізької області на узбережжі Азовського моря в районі курорту державного значення «Курорт Бердянськ» і м. Приморська.

В районі курорту державного значення «Курорт Бердянськ» та на прилеглій території східного берега Бердянської коси за останні 1-2 роки почалося інтенсивне руйнування берегової лінії в результаті різкої активізації небезпечних геологічних процесів, головним чином пов’язаних з абразійної діяльністю моря. Руйнування берегової смуги в розглянутому районі відноситься до небезпечної екологічної ситуації, яка може в найближчий час привести до втрати «Курортом Бердянськ» свого державного значення.